Tanszékvezető: dr. Bene Annamária
Tanszékvezetők: dr. Silling István (2006-tól 2012-ig), dr. Hózsa Éva (2012-tól 2018-ig)
A tanszék tagjai: dr. Bene Annamária, dr. Francišković Dragana, Gábrity Eszter, dr. Hegedűs Katalin, dr. Hózsa Éva, dr. Raffai Judit, dr. Samu János, dr. Vukov Raffai Éva, Zakinszky Toma Viktória
Nyugalmazott tanárok: dr. Bogner István, dr. Silling István.
Kapcsolatok, események, kutatási területek:
- A tanszék együttműködik az újvidéki Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékkel (projektum, tudományos tanácskozás, a hallgatók esszéíró pályázata és szónokversenye, a tanulmányok ETO-besorolása), a budapesti ELTE Tanító- és Óvóképző Karával (országos mesemondó verseny, projektnap), a Pécsi Tudományegyetemmel (doktori képzés, előadás), a Szegedi Tudományegyetemmel (doktori képzés, szegedi vendégtanár, előadás), az eszéki Magyar Tanszékkel (szabadkai vendégtanár), a szabadkai Óvóképző Szakfőiskolával (előadás), a szabadkai kulturális intézményekkel (egyesek aktív szereplői a város kulturális életének) és gyakorlóiskolákkal, a Magyarságtudományi Társasággal, a Vajdasági Magyar Akadémiai Tanáccsal. Két kolléga a nemzetközi cserekapcsolatokkal foglalkozik.
- A tanszék tagjai részt vesznek a szerkesztői munkában (Évkönyv folyóirat, a tudományos tanácskozások anyagának szerkesztése), rendszeresen publikálnak, lektorálnak, fordítanak, közreműködnek a kiadói és a recenzensi tevékenységben, a szakvizsgák realizálásában, a tanári továbbképzésben, a tudományos előadások megszervezésében, a műsorok szövegválogatásában, a hallgatók Vajdasági Magyar Tudományos Diákköri Konferencián való szereplésének előkészítésében, a versenyekre való felkészítésben (mesemondás, szónokversny, esszéírás, pályázatok), a kar középiskolai népszerűsítésében, az Arculat csoport és egyéb bizottságok munkájában, valamint jelentős mértékben hozzájárultak a Kommunikátor szak tantervének összeállításához. Jelenleg három műhely működik a tanszék keretében (film-, néprajztudomány és média), két nyelvészeti műhelyt is terveztek a tanárok. A tanszék oktatói felvételi előkészítő tanfolyamokat tartanak (magyar nyelv, magyar irodalom, helyesírás, műveltség és tájékozottság), lebonyolítják a képességvizsgát (beszédkészség), összeállítják és javítják a felvételi teszteket. Ketten koordinálják a Kosztolányi Tehetséggondozó Gimnázium felvételi vizsgáját (magyar nyelv és irodalom).
- Az oktatók a filológiai tudományokkal foglalkoznak: magyar nyelvészet és irodalomtudomány, komparatisztika, folklorisztika, a szerb, angol és német nyelvészet és irodalom kutatása, illetve az említett területek módszertani kérdései. A kutatásokhoz kapcsolódó kari és a karon megszervezett eddigi konferenciák: Mese és kontextusai (nemzetközi kari tudományos konferencia 2014-ben), a Verbi Nyelvi Kutatóműhely nemzetközi tudományos tanácskozása (a karon tartották meg 2015-ben), „Testvérünk voltál és lettél apánk.” (Kosztolányi és József Attila, a József Attila Társasággal közösen 2011-ben). A tanszék szerbiai szintű projektumának címe (évente kötet, rezümékötet és tanácskozás): A magyar nyelv a többnyelvű Vajdaságban. Az oktatók a tartományi projektumokban és számos nemzetközi tudományos tanácskozáson közreműködnek, tiszteletdíjas oktatóként vagy vendégtanárként más egyetemeken és intézményekben is előadnak.