Az 1848–49-es forradalomra és szabadságharcra emlékeztek a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon péntek délután. Átadták az intézmény felújított szárnyát is. A munkálatokat magyarországi és városi eszközökből finanszírozták.
A Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar diákjai a magyar himnusszal nyitották meg az 1848–49-es forradalom és szabadságharc emlékére szervezett ünnepséget. A kar dékánja szerint a diákoknak a tudomány tiszta forrásvízét adják. „Soha nem szabad elfelejtenünk, hogy a márciusi ifjak példáját követve, egy felsőoktatási intézménynek állandóan magasra kell emelnie a forradalom zászlaját. Így, intézményünk a leendő tanítók és pedagógusok részére közvetíti a forradalmi célokat, természetesen a kornak és az elvárásnak megfelelően” – hangsúlyozta Lepeš Josip, az MTTK megbízott dékánja.
Magyarországi támogatásoknak köszönhetően 70 millió forint állt rendelkezésre a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar egyik épületszárnyának felújítására. Szabadka 5 millió dinárral támogatta a munkát. „A Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar az egyik gerincintézménye a vajdasági magyar közösségnek. Ebből a szempontból mindannyiunk feladata, hogy a jövő és a remény feladataként ezzel az intézménnyel komolyan foglalkozzunk, erre az intézményre odafigyeljünk, és azt az intézményt segítsük, építsük” – mondta Maglai Jenő, Szabadka polgármestere.
Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke legnagyobb költőink és népdalaink által sugárzott pesszimizmusról és emelkedettségről beszélt, ami szavai szerint nemzeti sajátosság, de a forradalomból fakadó remény ebből a múltból fakad. „Magyarország, a magyar állam, a magyar kormány, a nemzetpolitikai államtitkárság, jelen esetben Szabadka Város Önkormányzata is abban segít bennünket, hogy magyar szellemiségű, magyarul gondolkodó, magyarul álmodó, a magyar hit, a magyar bizakodás és a magyar remény fiataljai kerüljenek ki ebből az intézményből.”
Grezsa István, Magyarország Miniszterelnökségének miniszteri biztosa a magyar nemzet önazonosságának megtartásáról, az önmagába vetett hitről beszélt, amely a magyarság történelmében megjelenő gondterhelt időszakokban segíti megmaradását. „Most, amikor a délvidéki magyar gyermekeket anyanyelvén nevelő pedagógusokat képző kar frissen felújított épületrészeit adjuk át, örömmel ismerhetjük el a magyarság összefogásának, a nemzetünk boldogulásáért végzett munkának az eredményét.”
Az felújított épületrész átadását az MTTK diákjai is nagy örömmel fogadták. Gordán Julián: „Jó ötletnek tartom, hogy ezt az új részleget megcsinálták, mivel így több tanterem van a diákok számára, nem kell majd tolonganunk az egyik teremből a másikba, hogy hol van most hely, és nagyon szépen néz ki.”
Az MTTK vendégei körbejárhatták a frissen átadott emeleti részt, ahol modern előadótermek és mosdók találhatók.