57. MAGYAR NYELV HETE MEGNYITÓ ÉS KONFERENCIA az MTTK-n

Létrehozva: 2023.04.03. 12:39 Módosítva: 2023.04.12. 13:02

„A nyelv – nemzedékek kézfogása” gondolatkörben fogant események központi helyszíne idén a Délvidék.
Az Anyanyelvápolók Szövetsége tisztelettel meghívja Önt a magyar nyelv hete rendezvénysorozatára, amelynek megnyitó ünnepségét Szabadkán, a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar dísztermében tartjuk 2023. április 11-én 13 órai kezdettel.
Az eseményen a részvétel ingyenes, de jelentkezéshez kötött.
Várjuk az érdeklődő pedagógusokat, nyelvészeket, irodalom- és magyarszakos tanárokat. Jelentkezésüket a 024/624-444-es telefonszámon várjuk április 6. 12.00 óráig.

Megnyitó:
• Leopold Mozart: Menuett PRESTO vonószenekar – a szabadkai Zeneiskola tanítványainak előadása A zenekart vezeti: Megyeri Mária Malaguena: Spanyol tánc Megyeri Lajos: Balkán dallamok
• Prof. Dr. Ivanović Josip mb. dékán köszöntője • Kosztolányi Dezső: Nyelv és lélek (részletek) Előadja: Basity Gréta • Juhász Juditnak, az Anyanyelvápolók Szövetsége elnökének ünnepi köszöntője
• Debreczeni-Droppán Béla, a Honismereti Szövetség elnöke mondja el gondolatait
• Széki lassú dallamok, előadja: Vilmos Etelka
• Petőfi Sándor: Szülőföldemen, előadja: Dr. Antal Anikó

A megnyitót követő konferencia programja:
• Nyitóelőadás: A magyar szóláskincs mint nemzeti kulturális örökségünk része Prof. Dr. Forgács Tamás tanszékvezető egyetemi tanár előadása (Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar, Magyar Nyelvészeti Tanszék)
• SZÜNET
• A diáknyelv régen és most - a szótárak tükrében Dr. habil. Schirm Anita előadása (Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar, Magyar Nyelvészeti Tanszék) • Másképp ugyanaz. A magyar nyelv vajdasági terei. Prof. Dr. Vukov Raffai Éva előadása (Újvidéki Egyetem Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar, Szabadka)
• A nyelvjárási beszéd Szegeden – különféle generációk szemszögéből Dr. Németh Miklós előadása (Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar, Magyar Nyelvészeti Tanszék)
• Zárszó Juhász Judit, az Anyanyelvápolók Szövetségének elnöke Műsorvezető: Szabó Mária