Továbbképzések az interaktív tábla használatáról

Írta: Nagy Lilla Létrehozva: 2015.09.28. 08:00 Módosítva: 2016.10.18. 14:00

Nem véletlen, hogy egyre több helyen olvashatjuk és hallhatjuk azt a mondatot, miszerint: „A 21. század a digitális ember kora”, hiszen az elmúlt években igen nagy mértékben megváltozott az emberek magán- és munkahelyi élete is. Ennek oka pedig nem más, mint a technika vívmányainak rohamos fejlődése.

A mai diákok – óvodától a felsőoktatásig –  már digitális benszülötteknek számítanak, ami annyit jelent, hogy ők ebben az új világban nőttek és nőnek fel, tehát teljes mértékben a digitális kor vívmányai veszik őket körül. Ők már elődeikhez képest másképp gondolkodnak, illetve másképp dolgozzák fel a környezetükből érkező információkat is. Azoknak, akik viszont, még nem ebbe a modern világba születtünk, nincs más választásunk, mint ezt elfogadni és elkezdeni használni a digitális világ új vívmányait.

Napjainkban mindez legnagyobb problémát okoz azoknak a tanároknak, akiknek a 21. század diákjainak figyelmét kell lekötnie, és valami módon felkelteniük érdeklődésüket, azon tananyag iránt, amit talán jó néhány évvel ezelőtt még akár egyszerű kidarabolt képekkel, vagy egyszerű tárgyakkal is bemutathattak az akkori gyermekeknek. Ma már  ezek a régen használt módszerek nem célravezetőek, éppen ezért ajánlott pedagógusainknak különböző továbbképzésekre járni.

Informtika jellegű továbbképzéseket tartottak a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon, melyről dr. Námesztovszki Zsoltot kérdeztem, aki az egyik oktató volt ezeken a képzéseken.

Mi volt az elsődleges célja ezeknek az informatika jeklegű  továbbképzéseknek?

A továbbképzések megtervezésének elsődleges szempontja a gyakorlatközpontúság volt, ami azt jelenti, hogy a képzések legnagyobb része számítógépeknél, konkrét feladatok megoltására épít. Mindkét képzésünk műhelymunkával ért véget, amely során a pedagógusok elkészítették a saját tantárgyukban felhasználható segédanyagot. A két alapelvünk a gyakorlatközpontúság és az egy pedagógus - egy munkaállomás elv, mely nagyon sok szervezést és előkészítést igényel. Ebben jelentős segítség számunkra az MTTK vezetése, akik rendelkezésünkre bocsájtják a Kar technikai eszközeit, valamint az informatikus kollégák, akik ezeket előkészítik.

Körülbelül hány résztvevő volt jelen ezeken a képzéseken?

A képzéseink népszerűségét mutatja, hogy az utolsó egy évben több mint 200 pedagógus vett részt a képzéseinken és az elégedettségi mutató átlagosa 3,80 körül mozog a 4-es skálán.

Mikor volt az első képzés, és mi volt a fő témája?

Az első programunkat 2009-ben akkreditáltuk, Gyakorló pedagógusok képzése az interaktív tábla használatára címmel. A képzés megtervezésénél és a tartalmak megalkotásánál jelentős mértékben segítségünkre voltak a magyarországi tapasztalatok és a szakirodalom.

Kik vezették az „interaktív tábla használata” című továbbképzéseket?

Az oktató csapatunk ennél a képzésnél dr. Ivanović Josip, dr. Czékus Géza, dr. Takács Márta és dr. Námesztovszki Zsolt. A képzés a mai napig sikeres és külön öröm számunkra, hogy további kollégákat tudtunk meghívni előadóként erre a szemináriumra: Csapó Mónika (MTTK), Mira Miljić (Miroslav Antić Általános Iskola, Palics), valamint Csanádi Attilát. Emellett a képzési rendszerbe bekapcsoltuk az MTTK tehetséges hallgatóit (Sterbik Sarolta, Vörös Flóra), akik bemutatóikkal, illetve a munkaállomásoknál segítették a résztvevők munkáját. A képzés során illeszkedünk az iskola szükségleteihez, tehát olyan szoftvereket használunk, amelyek kompatibilisek a megvásárolt táblával. Ezáltal már 5 különböző almodulunk van erre a képzésre, mivel a táblák nem kompatibilisek, nincs egységes fájlformátum és sajnos egységes stratégia sincs a minisztérium részéről a táblák beszerzését illetően.

A képzéseket csak magyar nyelven tartják?

Nem, sőt külön elismerés számunkra, hogy ezt a képzést szerb nyelven is többször megtartottuk.

A további továbbképzésekről is mondana néhány információt?

A második képzésünket 2014-es iskoláévtől akkreditáljuk (Google Drive dokumentumok, MOODLE, Prezi prezentációk, WordPress honlapok) címmel. Ezt a képzést egy nagyon komoly kutatás előzte meg, amelyet egy MTA ösztöndíj tett lehetővé (A web 2.0-ás eszközök alkalmazásának lehetőségei a szerbiai magyar közoktatási rendszerben címmel). A kutatás eredményeit és az anyaországi tapasztalatokat felhasználva építettük fel ezt a képzést.

Mi az, amit  A web 2.0-ás eszközök lehetőségei az oktatásban című képzés nyújt a résztvevőknek?

Ezen a képzésen olyan ingyenes, online  eszközök használatát tanítjuk meg a pedagógusoknak, amellyel hatékony és interaktív órát tudnak tartani, motiválják a tanulóikat, de akár online házi feladatot is tudnak segítségükkel kiosztani.

Kiktől tanulhattak az  imént említett képzéseken a résztvevők?

Ennél a képzésnél az oktatók: dr. Ivanović Josip, dr. Takács Márta, dr. Námesztovszki Zsolt és Msc Vinkó Attila. Erre a képzésre is hívtunk külső előadókat: Csapó Mónikát (MTTK), Esztelecki Pétert (Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, Zenta), Kőrösi Gábort (Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, Zenta).

Hol volt legnagyobb az érdekelődés?

A legnépesebb képzésünket az MNT támogatásával és társszervezésével tartottuk meg Zentán és Nagybecskereken, ahol 96 pedagógust képeztünk a fenn említett eszközök használatára. Mivel itt nagyobb csoportokkal dolgoztunk, amelyek a forgószínpad elvét követték, ebben az esetben is felkértünk segítő hallgatókat (Balázs Piri Dorottya, Gál Lídia, Kovács Cintia és Juhász Dániel), akik a számítógépeknél segítették a pedagógusok munkáját.

A vajdasági pedagógusok nagy örömére a képzéssorozat ezzel nem zárul le, reméljük, hogy még számos településre eljutnak az oktatók, hogy a tanárokat felkészülten érjék a digitális világ újabb kihívásai.

Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Részletek mutatása" gombra olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat.